We are a leading Manufacturer of 4 inch silver plated medal, 3.5 inch silver plated medal and 2.5 inch silver plated medal from New Delhi, India.
₹ 90 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Shape | Round |
| Size | 4 Inch |
| Usage/Application | Award Ceremony |
| Packaging Type | Box |
| Colour | Blue |
| Weight | 60g |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Material | Metal |
| Shape | Round |
| Brand Tier | Premium |
| Size | 3.5 Inch |
| Base Material | Zinc |
| Thickness | 2 mm |
| Usage/Application | Award Ceremony |
| Color | Silver |
| Design | Antique |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finish | Silver Plated |
| Weight | 80g |
Minimum order quantity: 500 Piece
Silver-Plated Medal is an award or token that has a base metal (such as zinc, copper, or brass) coated with a layer of silver to give it the appearance of solid silver, at a more affordable cost. These medals combine the prestigious look of silver with a more cost-effective production method.
₹ 55 / Piece Get Latest Price
| Material | Metal |
| Shape | Round |
| Brand Tier | Custom |
| Size | 2.5 Inch |
| Base Material | Iron |
| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Award Ceremony |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Box |
| Weight | 60g |
Minimum order quantity: 500 Piece
Amarjeet (CEO)
N.A.V. Enterprises (India)
Ground Floor, KH. No. 27/17/2, Badli Village, Badli, Shri Kant Wali Gali
New Delhi - 110042, Delhi, India